MEDVEDÍ CESNAK

By | 24. April 2014

Ahojte vospolok. Poznáte medvedí cesnak? Je to geniálna rastlinka, o ktorej možno ani mnohí nevedia, že existuje, aj keď ju už videli alebo zacítili počas prechádzok v lese.

Rastie na väčších plochách, najmä vo vlhých lesoch. Prvý krát sa objavuje začiatkom apríla, avšak pri našom aktuálnom vývoji počasia to už bolo toho roku trošku skôr. Aj my sa musíme priznať, že sme mierne zaspali dobu a boli si ho nazbierať až cez tento posledný víkend. 

Aké má účinky? Tak ako aj klasický cesnak má čistiace a antibakteriálne účinky, napomáha pri regulácii vysokého cholesterolu a krvného tlaku, podporuje trávenie, reguluje činnosť žalúdka, zmierňuje kŕče a mnoho iného, google vám na to asi odpovie najlepšie :)

V princípe je to voľne dostupná rastlinka, ktorú si môžete sami v lese/na záhradke natrhať alebo ju bez problémov v tomto časovom období nájdete predávať aj na trhu (štandardne sme videli 50centov za jeden zväzok).

Kde všade sa dá medvedí cesnak využiť? Po pravde všade kde bežne dávate cibuľu, jarnú cibuľku, cesnak, petržlen alebo pažitku, fantázii sa medze nekladú. U nás je naobľúbenejším variantom pesto z medvedieho cesnaku. (Recept na pesto nájdete TU, no odporúčame už nepridávať klasický cesnak, iba ak máte radi keď má jedlo grády a nechystáte sa potom do spoločnosti :)

Z cez víkend nazbieranej várky sme sa taktiež rozhodli spraviť si pesto. Najprv čerstvé, ktoré sme mali rovno ku cestovinám. A potom verziu bez syra, iba čisto medvedí cesnak, oriešky a olivový olej, ktorú sme si odložili do budúcna. Pesto v takomto zložení uskladnené v chladničke by malo bez problémov vydržať aj dva mesiace. Uvidíme, ak ho ovšem nestihneme zjesť, či vydrží :)

Ďalšie využitie: do polievky, do pácu na mäso, quich, praženica, šalát…

Kým však nevyskúšate sami, nebudete vedieť o čom hovoríme. Počas Veľkej Noci máte jedinečnú príležtosť vybehnúť von nazbierať si pár kúskov alebo keď si nie ste istý, či je to tá správna rastlinka, tak kľudne aj na trhu kúpte.

Hlavne prajeme všetkým pohodu počas sviatkov, veľa oddychu, jedla, a veď vy viete :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code