Minule sme vám ukázali čo to z nášho výletu do Zürichu. Tento krát pôjdeme ku moru, no na sever, do Poľska, kde sme turistikovali v druhej polke augusta.
Aby sme uviedli veci na pravú mieru, prečo práve Poľsko a ešte aj v takom letnom čase? My dvaja sme sa stretli práve tak, že nevyhľadávame veľmi ležanie na pláži a vysoké teploty. Respektíve na chvíľku áno, no nie na celý týždeň. A zároveň, čo sa tohtoročnej letnej dovolenky týka, vďaka práci sa nám podarilo termínovo zladiť len v druhej polke augusta. To znamená v hlavnej sezóne, kde je všetko v okolí štandardne drahšie a aj riadne teplo. A preto sme sa rozhodli zvoliť opačný smer, a vybrať sa ku moru smerom na sever.
Naším cieľom boli mestá Gdanks, Gdynia, Malbork a Varšava. Doteraz sme do Poľska chodievali len za hranice alebo v rámci školského výletu do Osvienčimu a Krakova. No úprimne, to už bolo celkom dávno. Z fotiek sme zhruba vedeli čo nás čaká, no realita bola ešte krajšia a zaujímavejšia. Toto bol iný svet, v pozitívnom slova zmysle, ako sme si doteraz pamätali. S dorozumievaním sa tiež nebol veľký problém. Nie nadarmo sú si naše jazyky príbuzné. Osvojili sme si nejaké slovíčka, niekedy sme si domysleli čo to asi môže byť, a keď už bolo zle, zachránila nás angličtina, s ktorou vôbec nebol problém dorozumieť sa.
Objavom tejto dovolenky boli pre nás boli Free Walking Tours. V každom väčšom meste už sú štandardom. Väčšinou je na výber viacero spoločností, ktoré ich ponúkajú. O čo sa vlastne jedná? Sú to prehliadky mesta aj s výkladom, väčšinou po anglicky, zadarmo. Áno, dnes už nie je nič zadarmo, a ani toto nie je výnimkou. No za prehliadku platíte až na konci vo forme sprepitného podľa toho, ako sa vám prehliadka páčila. Ak sa vám nepáčila, môžete sa v polke odpojiť a nič sa nestane. Nikto vás nebude naháňať. Zároveň si netreba nič rezervovať dopredu, len prídete na miesto stretnutia v hodinu, ako je udaná na internete. Plus, sprievodcovia vám dajú množstvo lokálnych typov. Podľa toho o aké mesto/krajinu sa jedná, sú na výber aj témy prehliadky. Väčšinou je v ponuke základná prehliadka starým mestom a jeho históriou. V Poľsku boli štandardnom prehliadka vojnovým a/alebo nacistickým obdobím, židovské časti a komunistické obdobie.
A teraz aj konkrétnejšie ku mestám, ktoré sme navštívili.
Gdansk
Začali sme najskôr na severe, v meste Gdansk, kde sme aj mali ubytovanie na niekoľko dní. Spravili sme si z tohto mesta východzí bod, odkiaľ sme si potom robili výlety do okolia.
Gdansk je z hľadiska histórie 2. svetovej vojny jedno z podstatných miest. Práve tu sa začal konflikt medzi Nemeckom a Poľskom, ktorý vyústil do vojny. Počas vojny samotnej bolo mesto sídlom nacistov, a preto aj množstvo budov ostalo v zachovalom stave. Keď už na záver vojny prišlo ku bombardovaniu mesta, bolo vlastne zo strany Ruska, ktoré útočilo na Nemcov. A preto aj Rusi nebránili rekonštrukcii mesta do pôvodného stavu. Chceli si po vojne napraviť svoje renomé. Toľko asi v skratke. Toto všetko sme sa vlastne dozvedeli počas miestnej free walking tour, ako sme spomínali už vyššie.
Mesto je to inak nádherné. Ako sa spomína v rôznych sprievodcoch, podobá sa holandským a nemeckým mestám, keďže Gdansk bol členom Hanzi. Stačí sa po ňom len tak prechádzať a strácať sa v uličkách, či už počas dňa alebo večer. Vďaka nasvieteniu je to večer krásny zážitok. O to viac, že v meste je známa hudobná škola, a tak na každom rohu nájdete pouličných umelcov, ktorí hrajú perfektne.
V meste samozrejme majú aj pláž. No pre nás to veru na kúpanie nebolo, teplota vonkajšia aj teplota mora boli na to príliš nízke. V jeden podvečer sme sa tam preto vybrali len tak posedieť a pozrieť si západ slnka.
Gdynia a Sopot
Povyše mesta Gdansk sa nachádzajú ďalšie dve známe mestá, Gdynia a Sopot. My sme si mylne mysleli, že Gdynia je viac navštevovanejšia ako Sopot, no opak bol pravdou.
Keď neberieme do úvahy more a prístav, Gdynia nám prišla podobná naším mestám. Socialistickými budovami. Turistov tu bolo minimum. A kedže bol pekný slnečný deň, väčšina ľudí bola akurát na pláži. Aj keď teplota bola pomerne nízka, riadne to tam žilo.
Z Gdynie sme sa presunuli do mestečka Sopot, kde to už žilo oveľa viac. Množstvo turistov, hlavne rodín, plné hotely a rezorty. Sopot je známy hlavne vďaka kúpeľom a drevenému mólu, ktoré pri dĺžke 515,5 metra je najdlhším dreveným mólom v Európe.
Avšak tým, že je mólo takto známe, samozrejme bolo preplnené, hemžilo sa to ľudmi hore dole. Tak sme sa rozhodli vychutnať si pohľad na neho len z boku a v kľude, mimo davu :)
V Sopote sme zistili, že máme celkom dobré časovanie v rámci dňa, a preto sme sa rozhodli do Gdansku vrátiť peši späť. Trvalo nám to asi hodinu a pol, no bola to veľmi príjemná prechádzka popri mori, po promenáde, kde to rovnako žilo. Zároveň sme sa zastavili na móle Brzeźno, ktoré bolo síce kratšie, no rovanko pekné a dalo sa po ňom v kľude poprechádzať.
Malbork
Ďalší celodenný výlet sme si spravili do mesta Malbork, vzdialeného cca 30-40 minút vlakom. Tu mierne zlyhali naše dorozumievacie sa schopnosti, kedže sme skončili len s jednosmerným lístkom, na miesto spiatočného :) Nevadí.
Nachádza sa tu najväčší hrad postavený z tehly. Je zapísaný aj do zoznamu UNESCO. Tomu aj zodpovedalo množstvo jeho návštevníkov. V rade na lístky sme si postáli pekne 45 minút. No čakanie sa oplatilo. Obaja sme vyfasovali audio sprievodcu, ktorý nás sprevádzal celým hradom do detailu. Až tak, že po asi 3 hodinách sme už začali preskakovať niektoré časti, pretože sme začínali byť unavení. Po pravde, nečakali sme takú rozsiahlu prehliadku hradu :).
Varšava
Nás Poľský výlet sme ukončili dvoma dňami vo Varšave. Z Gdansku sme sa tu presunuli IC vlakom. Cesta nám trvala menej ako 3 hodiny. Vlaky boli pre nás vlastne tiež príjemným prekvapením. Ich kvalita, poriadok, služby boli na vysokej úrovni.
Vo Varšave, rovnako ako v Gdansku, sme sa rozhodli pre zadarmo prehliadky po meste. Najskôr sme začali s tou istou spoločnosťou ako v Gdansku prehliadkou po Starom Meste. A následne na druhý deň sme si vybrali zo širšej ponuky prehliadok a pozreli sa ako to vo Varšave vyzeralo počas druhej svetovej vojny. Bola to síce naša posledná prehliadka v rámci tohto výletu v Poľsku, no zároveň bola najsilnejšou, čo sa udalostí a informácií týka. Napríklad, vedeli ste, že počas vojny bolo zničených 85% mesta? Jednou z nie pyšných myšlienok je aj spomienka na Židov a židovské geto, z ktorého dnes ostali už len zaznačené hranice, kde sa kedysi nachádzalo. Staré historické centrum Varšavi bolo potrebné celé zrekonštruovať a niektoré časti na novo postaviť. Teraz je zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako jedno z “najmladších” starých miest.
Vo Varšave sa nám páčilo, no po pravde, severské mestá z ktorých sme práve prišli, sa nám páčili viac, a vedeli by sme sa tam motať a prechádzať oveľa dlhšie.
Po Varšave už bolo načase ísť domov. Týždeň nám zbehol ani nevieme ako. Výber destinácie určite neľutujeme. Práve naopak, niektoré poľské mestá a miesta nám pribudli na náš cestovateľský zoznam.
A to jedlo! No o tom nabudúce. Základ je, že sme nikdy nehladovali, a všetko čo sme ochutnali, bolo veľmi chutné.
Hodne dobrý článok .. ja som bola zatiaľ iba v Gdaňsku a vo Varšave ale chystáme sa na podobný dlhší trip presne ako ste si dali vy. Poľsko je pekná krajina a aj celkom lacná, aj ľudia sú príjemný.
Aj nám sa Poľsko veľmi páčilo a určite sa ešte vrátime. Napr do okolia Krakova a pozrieť aj Zakopané.