VIEDEŇ S BICYKLAMI

By | 29. May 2016

Predpoveď na víkend hlásila pekné počasie, a tak sme sa rozhodli pre už dlhšie plánovaný výlet do Viedne aj s bicyklami. Nie na bicykloch do Viedne, to by sme nezvládli. Respektíve zvládli, ale tentokrát cesta nebola cieľom :) Naším cieľom bolo navštíviť najznámejší viedenský trh Naschmarkt, poobzerať aké doborty tam ponúkajú, niečo z nich aj vyskúšať, kúpiť, a samozrejme aj popozerať si Viedeň trošku z inej perspektívy. 

Ale pekne po poriadku. Čo sa týka prepravy, do Viedne sme cestovali vlakom z hlavnej Bratislavskej stanice, dá sa aj z Petržalskej, no hlavná je pre nás v rámci Ba bližšie. Vlaky chodia pravidelne každú hodinu, spiatočný lístok nás vyšiel na 14 eur na osobu, pričom preprava bicyklov už bola jeho súčasťou. Vo vlaku bol potom špeciálne označený vozeň, do ktorého časti sme si mohli naložiť bicykle. Naša cieľová stanica bola zároveň aj konečná -> Wien-Hauptbahnhof.

Photo 28.05.16 10 44 17

Čo sa týka samotného cestovania po Viedni na bicykli, je to úplne jednoduché a bezpečné. Mesto v rámci infraštruktúry myslelo na cyklistov a cyklistické pruhy sú tam veľmi dobre označené. My sme si stiahali offline google maps do mobilu, kde si viete zakliknúť aj zobrazenie cyklistických trás, a orientovali sme sa hlavne podľa toho. 

Photo 28.05.16 14 49 40

Vylet do Viedne na bajkochPo príchode do Viedne sme ako prvé zamierili na Naschmarkt. Dostali sme sa tam za cca 15-20 minút zo stanice. Trh samotný bol riadne veľký a aj dosť preplnený. Hlava na hlave, no dalo sa to od soboty aj očakaváť :) Prešli sme sa jednou hlavnou uličkou, kde bolo na predaj množstvo rôznorodého ovocia a zeleniny, aj kúskov, ktoré u nás nie je úplne bežné alebo jednoduché dostať. Plus mäsko, ryby, syry, čerstvé cestoviny a hlavne veľa olív, sušeného ovocia a korenín ako skôr zvyknú byť na tureckých trhoch. Na každom rohu ste mohli nájsť hummus, falafel, kebab a ázijské cestoviny. 

Vzhľadom na naše prepravné prostriedky sme sa rozhodli veľa nenakupovať, no nakoniec sme sa ulakomili na bielu špargľu, ktorú sme si ukuchtili na druhý deň na obed a zastavili sme sa v ázijskom obchode, kde sme si uchmatli zopár ingrediencií na ďalšie varenie, ako napríklad limetkové listy, kari listy, koreninovú zmes na falafel a kari pastu. Niektoré veci z toho je dostať bez problémov aj u nás, no cena u nás je aj dvojnásobná. 

Photo 28.05.16 12 45 38

Photo 28.05.16 12 45 51

Photo 28.05.16 12 54 02

Photo 28.05.16 12 44 01
Photo 28.05.16 12 53 48Neprišli sme samozrejme len obzerať stánky, ale aj niečo z toho okoštovať. Po jemnom nazeraní do tanierov iných sme sa rozhodli pre podnik Neni s orientálnou kuchyňou. Jednou z ich ideí je, aby ľudia za stolom spoločne zdieľali, čo majú na stole a preto si väčšinou nakombinujú viacero vecí z menu a spoločne koštujú zo všetkého. My sme síce boli len dvaja a tak sme si toho veľa nenakombinovali, no aj tak sme boli spokojní s výberom -> grilovaný baklažán s paradajkovou salsou a kombináciu troch hummusov – klasický, cviklovo chrenový a mango-curry príchuť. Mango-curry bol veru topka. Ku tomu bol vynikajúci pitta chlebík.  (Oproti sediach Thor nebol veľmi nadšený z fotenia si jedla, takže aspoň v rýchlosti dve foto :).

Photo 28.05.16 13 17 02

Photo 28.05.16 13 23 59

Ako dezert nám najviac pri týchto teplotách pasovala zmrzlina. Ešte doma sme si preto spravili na internete malý prieskum najlepších zmrzlinárni a zaznačili ich na mape. Pôvodne sa nám ich už nechcelo ísť hľadať, no cestou sme míňali Zanoni&Zanoni , a teda bolo rozhodnuté. Zmrzka bola vynikajúca. Odporúčame.

A čo sme okrem jedenia a nakupovania jedla robili? Vozili sme sa po Viedni a užívali si pohodičku. Cyklistické cesty umožňujú pomerne veľkú variabilitu voziť sa po meste len tak, a zároveň si pozrieť aj nejaké tie pamiatky. My sme objavili Ringstrasse Route – okružnú cestu okolo starého mesta, ktorá nás zaviedla aj do okolia Dunaja, kde bola úplne iná a pokojnejšia atmosféra ako vo zvyšku mesta. Konkrétne tieto miesta pri Dunaji si dávame na to do list pri najbližšej návšteve. Určite sa nemusíte báť, že by ste sa stratili, cyklistické cesty sú dobre značené, a aj udávajú v kilometroch, koľko ešte máte do cieľa.  

Suma sumárum, táto sobota sa nám veľmi páčila a sme radi, že sa nám podarilo splniť si tento plán. Určite odporúčame :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code