ZüRICH A OKOLIE

By | 5. November 2016

V poslednej dobe sme trochu, teda trochu viac ako by sme chceli, zanedbávali náš blog. Nebol čas, priestor, niekedy chuť, proste výhovorky.. A samo sa to nejako proste nespravilo. 

Ale teraz hlásime poslušne návrat! A okrem receptov by sme s vami radi zdieľali aj naše zážitky z výletov. Začali by sme hneď s víkendom v Zürichu. 

Prečo práve Zürich? Za posledné roky to bolo pre nás jedno z najnavštevovanejších miest v rámci našej práce. Ešte donedávna sme obaja pracovali pre švajčiarsku firmu, teraz má u nás už len pánske zastúpenie. V rámci pracovných ciest sme stihli už čo to popozerať v meste a po okolí. Ale, väčšinou sme mali priestor len krátko po práci alebo celodňovo, no to nám spravidla stále pršalo. Zároveň sme tam vždy cestovali individuálne. Tentokrát sa nám však podarilo zladiť a stráviť spoločne víkend v Zürichu, užiť si mesto a jeho okolie, a vychutnať si miestne dobroty. 

Počasie nám celkom vyšlo. Na to, že malo liať celý víkend, nakoniec pršalo len zopár hodín. A ženskej posádke sa dokonca podarilo spáliť na slnku!

photo-03-06-16-20-51-33

photo-04-06-16-11-07-12

photo-04-06-16-12-53-03

photo-04-06-16-13-06-13

photo-04-06-16-14-13-50

photo-05-06-16-12-16-12

 

Gurmánske zážitky

Na čo sme začali dbať tohto roku viac, je plánovanie stravovania, resp. miest, kde by sme sa chceli na jedlo zastaviť. Neznamená to, že by sme mali naplánované kde a kedy presne musíme jesť. Skôr sme si začali robiť vopred prieskum (vopred rozumej niekedy aj na letisku tesne pred odletom) jedál a potravín, ktoré v krajine učite musíme vyskúšať. A zároveň reštaurácií, street foodu-u, rôznych stánkov a trhov v okolí miest, kde sa chceme pohybovať. 

Recenzie štandardne sledujeme na stránkach TripAdvisorSpotted by Locals a Google Maps. Trip Advisor je klasika, ktorú používame aj pri zostavovaní itineráru a sledujeme odporúčania od iných cestovateľov. Ich typy nám už niekoľko krát ušetrili kopec času aj peňazí :) Spotted by Locals je stránka vytváraná pre konkrétne mestá jej domácimi obyvateľmi, ktorý na nej opisujú svoje obľúbené miesta (nielen čo sa jedla a pitia týka), prečo ich má význam navštíviť a prečo ich majú radi. Tak isto odporúčame pozrieť si pred vycestovaním, hoci tam nie sú všetky mestá, no nájdete tam našu Bratislavu. Posledná stránka a aplikácia, ktorá nám pomáha, sú klasické google maps. V počítači si väčšinou miesta naplánujeme a “uložíme” do mapy. A v mobilnej aplikácii potom vidíme kde sa nachádzame a čo z naplánovaných miest je blízko nás. Takto máme zabezpečené, že sa vždy najeme ku spokojnosti, vyskúšame nové veci a neminieme na jeden obed celý majetok. 

Čo sme teda okoštovali v Švajci? 

La Dézaley / Zürich a Fondue

Čo by sme to boli za turistov, keby sme nevyskúšali fondue. Áno, je to veľká masa syra, ale aká dobrá! :) Popritom sme ešte zbaštili klobásku vo vínovo-cibuľlovej omáčke a rösti. Rösti patrí medzi jedno z národných švajčiarských jedál. Je ako naša zemiaková placka, no je pripravovaná z nastrúhaných už uvarených zemiakov. Internet uvádza, že ju zvyknú robiť aj zo surových, no my sme zatiaľ narazili na verziu z varených. 

photo-03-06-16-22-18-32

Sternen Gril / Zürich aka Klobáskový fastfood 

Na skok od Zurišského jazera sa nachádza tento klobáskový fastfood, kde menu pozostáva z niekoľkých druhov klobások. Buď ich môžete mať ako hot dog, alebo so zemiakovým šalátom, alebo dostanete klobásku len tak do ruky a do druhej beriete žemľu, horčicu, pivko do vačku a smer rovno ku jazeru. Piknik s luxusným výhľadom na jazero. 

photo-05-06-16-13-36-12

Song Pi Nong / Lucerne

Keďže sme fanúšikovia thajskej kuchyne v meste Luzern sme sa rozhodli pre návštevu tejto thajskej reštaurácie. Presne ako písali recenzie, miesto to bolo maličké, no jedlo mali vynikajúce. Väčšina našich prísediacich boli turisti, ktorí si reštauráciu našli na internete rovnako ako my.

photo-04-06-16-13-41-58

Praclík

Predávajú ich skoro na každom rohu. Jedna z nás nemenovaná má na nich ťažkú závislosť a návšteva Švajčiarska alebo Nemecka sa nekoná bez aspoň jedného praclíka. Ideálne rovno s maslom. Mňam!

photo-05-06-16-18-29-48

Čokoláda v rôznych formách a podobách tak isto musí byť.

photo-05-06-16-18-20-08

photo-05-06-16-18-51-50

photo-05-06-16-18-51-57

photo-05-06-16-18-20-45

Fľaška, ktorú ste už pravdepodobne videli dávnejšie na našom FB. Cestou z Lucerne späť do Zürichu sme si spravili pauzu v malebnom mestečku Zug. Pôvodne sme o ňom ani nevedeli, no mali sme cestu okolo a rozhodnutie zastaviť sa tam neľutujeme. V jednom z obchodov v malých uličkách sme našli túto rozťahovaciu fľašku. Rozmery má podľa potreby od 0,3 do 0,7 l, ideálna na cestovanie. 

photo-05-06-16-19-58-36

To by bolo zatiaľ všetko z nášho víkendu vo Švajčiarsku. Nabjližsie čo sa výletov týka by sme vám ukázali čo sme videli, zažili a samozrejme okoštovali v Poľsku. Je sa na čo tešiť :)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code